Hakkımızda

indir.jpg

Bakanlar Kurulu’nun 07.03.2013 tarih ve 28580 sayılı Kararı ile kabul edilen yönetmelik doğrultusunda resmi olarak kurulmuş bulunan Ernst Hirsch Hukukun Temellerini Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi 23 Mayıs 2013 tarihinde yapılan açılış töreni ve 23 – 24 Mayıs 2013 tarihinde  “Yaşayan Hukuk” başlığı ile düzenlenen sempozyum ile faaliyete geçmiştir.

Temel amacının; hukuk felsefesi, hukuk sosyolojisi, hukuk tarihi, genel hukuk teorisi ve hukukun diğer spekülatif ve gerçeklik alanları ile Anayasa Hukuku, Uluslararası Hukuk, Avrupa Birliği Hukuku gibi hukukun temel ve pozitif alanlarında felsefi, interdisipliner ve ampirik çalışmalar yürütmek olarak belirlendiği EHAM, bu kapsamda araştırma, inceleme ve proje çalışmaları yanında ulusal ve uluslararası ölçekte bilimsel organizasyonlar(eğitim ve sertifika programları, kurslar, seminerler, konferanslar, kolokyumlar vb.)  düzenlemeyi de planlamaktadır.

Araştırma Merkezimizin faaliyetleri kapsamında çalışmalar yürüten kurumlarla işbirliği içerisinde Türkçe ve yabancı dilde yayınlar yapılmasının da hedeflendiği EHAM bünyesinde bir de Merkez Kütüphanesi yer almaktadır.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında ülkemize gelerek Türk Hukuk tarihine ve akademi kültürüne yaptığı önemli katkısını onurlandırma adına Araştırma Merkezimize ismini verdiğimiz Prof. Dr. Ernst Hirsch’in anısını yaşatmanın yanında, hukuk öğretiminde halen güncelliğini koruyan felsefi, tarihi ve sosyolojik nitelikteki temel alanların eksikliğini doldurma gayesine yönelik olarak açılan bu kurum yalnızca Akdeniz Üniversitesi ve Antalya özelinde değil Türkiye çapında da hukuk adına önemli bir boşluğu giderecektir.

Prof. Dr. Muharrem KILIÇ
Kurucu Müdür

Eklenme tarihi :13.10.2022 11:02:24
Son güncelleme : 13.10.2022 11:02:24